Mean Well EV Charging, Elektrikli araç şarj

Elektrikli Araç Şarj  Sistemleri ( EV Charging )

             

EV şarj istasyonu olarak da adlandırılan Elektrikli Araç Şarj İstasyonu, elektrikli arabalar, elektrikli golf arabaları, elektrikli motosiklet ve plug-in hibritler gibi araçların şarj edilmesi için kullanılmaktadır.

İki tür Elektrikli araç şarj istasyon sistemi vardır.

AC şarj istasyonları ve AC şarj üniteleri olarak da adlandırılan sistemler genelde kişisel kullanımlar için olup uzun şarj (6-8 saat )sürelerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu sistemlerde şarj kapasitesi en fazla 22kW olmaktadır.

DC şarj istasyonları, ticari ve büyük çaplı elektrikli araç şarj istasyon kurulumları için daha uygundur. Genelde elektrikli araç şarj istasyonları bu sistem üzerine inşa edilmekte olup, şarj süreleri 15 dakikaya kadar indirilebilmektedir.

Elektrik sektöründe lider olan bütün firmalar bu iki sistemle de uyumlu ürünler üretmektedir.

Bunların başında Siemens, ABB, Schineder Elektrik ve Tesla gibi firmalar gelmektedir.
Yerli olarak ta birçok firma üretim ve ürün geliştirme çalışmaları  yapmaktadır.

Elektrikli araç şarjı üç şekilde yapılabilir.

Çok hızlı ( Ultra Rapid Charging), hızlı( fast charging), ve yavaş . Bunlar, elektrikli araçları şarj etmek için mevcut olan güç çıkışlarını ve dolayısıyla şarj hızlarını temsil eder. Şarj gücü kilowatt (kW) olarak belirtilmektedir.

1- Çok hızlı şarj cihazları ( Ultra Rapid chargers), elektrikli araç şarj etmenin en hızlı yoludur ve ağırlıklı olarak DC şarjını kapsar. Bu, iki kategoriye ayrılabilir ultra hızlı ve hızlı. Ultra hızlı noktalar 100+ kW, 150 kW ve 350 kW’a kadar şarj edebilir ve sadece DC’dir. İkinci olarak ( rapid chargers) 50kW şarj kapasiteli noktalardır. Örnek vermek gerekirse; İngiltere’nin hızlı şarj altyapısının çoğunda 50 kW DC şarj etme noktaları vardır. Bu noktalarda aynı şarj ünitesine iki araç bağlanabilmektedir.

     

2- Hızlı şarj cihazları ( Fast chargers), tipik olarak Elektrikli aracı 3-4 saat içinde tamamen şarj eden 7 kW ila 22 kW güç sağlayanları içerir. Avrupa da ve ingilterede genelde kamu şarj noktaları en yaygın bu sistemleri kullanır.

3-Yavaş şarj üniteleri, 3 kW’a kadar şarj ünitelerini kapsar ve gece şarj etmek için kullanılırlar. Bu şar üniteleri ile elektrikli araç aküleri 6-12 saat arasında tam şarja ulaşırlar.

Örnek olarak elektrikli araç şarj süreleri ortalama aşağıdaki tabloda belirtilmektedir.

 

 

Elektrikli araç şarj istasyonları (EV charging station) ödeme sistemleri

Her ülkede farklı şarj etme istasyonları ve farklı ödeme sistemleri kullanılmaktadır.

Örneğin İngiltere de, bazı elektrikli araç şarj istasyonları tüm ülkede faaliyet gösterirken, bazıları yalnızca belirli bölgelerde faaliyet göstermektedir. İngiltere genelindeki büyük ağlar arasında BP Chargemaster,  Polar, Ecotricity, Pod Point, Tesla, Instavolt ve Charge Your Car, şarj istasyonları ilk akla gelenlerdir.

Çoğu istasyon, bir uygulama veya RFID kartı (veya her ikisi) aracılığıyla erişim sağlarken, web erişimi de yaygındır. Özellikle hızlı şarj noktalarında önceden kayıt veya hesap kurulumu gerektirmeden temassız banka kartı ile ödeme giderek yaygınlaşmaktadır. Bazı elektrikli araç şarj ( EV charging) noktalarının kullanımı ücretsiz olmakla birlikte, hızlı şarj istasyonu ( Fast charger station) ve çok hızlı şarj istasyonu ( Rapid EV charger station) cihazlarının çoğu ödeme gerektirir.

Şarj tarifeleri, tüketilen enerji başına maliyeti (kWh başına), ancak şarj süresi başına bir fiyatı (saat başına) veya bir şarj için belirlenmiş bir ücreti de içerebilir.

Elektrikli aracı evde şarj etmek;
Evde şarj, elektrikli aracı en uygun maliyet ile şarj etmek yöntemidir.
Dünya genelinde elektrikli araç şarj noktalarının kurulumu için devlet hibeleri mevcuttur ve çok sayıda şirket sabit bir fiyat ile tam yüklü bir şarj noktası sunmaktadır.
Çoğu ev tipi şarj cihazı 3 kW veya 7 kW olarak sunulmaktadır. Daha yüksek güçlü duvara monte edilen üniteler normalde daha yavaş 3 kW seçeneğinden daha pahalıdır ve ancak bir elektrikli aracı tamamen şarj etmek için gereken süreyi yarıya indirir. Birçok plug-in otomobil üreticisinin, şarj noktası tedarikçileri ile anlaşmaları veya ortaklıkları vardır.

Bazı durumlarda elektrikli araç satan firmalar, alıcıya bir şarj ünitesini de ücretsiz olarak sağlayabilmektedirler.

Ev tabanlı şarj ünitesini kullanmak, kamuya açık ve ortak alanlarda kablo çekilmesinin zor olması nedeniyle, özel park yeri gerektirir.

İşyerlerinde Elektrikli araç şarj istasyonu kurmak.
Birçok ülkede, iş yerlerinde çalışanlar ve müşteriler tarafından kullanılmak üzere elektrikli araç şarj üniteleri yoğun olarak talep edilmekte ve şarj istasyonları kurulmaktadır (EV charging station).

İşyerlerinde elektrikli şarj cihazlarının bulunması, müşterilerin şirketi ziyaret etmeleri içinde bir cazibe yaratmaktadır. İşyerinde bulunan şarj noktaları genelde 7 kW ve 22 kW güçlerinde kurulmaktadır. Birçok iş yerinde aynı anda iki araba şarj etmeyi sağlayan çift soket bulunan sistemler tercih edilmektedir.
Araç sayısı fazla olan şirketler, araç filolarının gün içinde ihtiyaç duydukları hızlı şarj ihtiyacını karşılamak için, daha güçlü şarj istasyonları kurmaktadırlar. İşyeri şarj istasyonları kurmak için de, birçok ülkede hibe şeklinde şirket yardımlar mevcuttur.

 

Elektrikli arabanızı şarj etme ekipmanları

Elektrikli araçlarda şarj için özel konektör girişleri mevcuttur. Araçlar elektrik şarj ünitelerinde bulunan girişleri araçlarına takarak şarj edebilmektedirler. Bu bu nedenle sürücülerin bu şarj türünü kapsayacak şekilde kabloları taşımasına gerek yoktur.

Elektrikli araçların çoğunda, hızlı şarj sağlamak için Tip 2 CCS girişi ile şarj için Tip 2 standardı kullanılmaktadır. Bu, çoğunlukla eski modellerde bulunan Tip 1 girişi ile birlikte en yaygın şarj standardı haline gelmektedir. Hızlı şarj ünitelerinde yoğun kullanılan iki standart mevcut olup, bunlar CHAdeMO ve CCS dir.

 

       

Elektrikli Motorbisiklet (yada motosiklet ) yada elektrikli scooter motor larda şarj sistemi, elektrikli araçlar gibidir.
Ancak Elektrikli scooter lar için özellikle Taiwan da gogoro gibi firmaların öncülük ettiği, akü değiştirme istasyonları da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bu sistemde akünüz bittiğinde yada azaldığında bir istasyona girerek, boş aküyü bırakıp yerine dolu aküyü takıp yola devam edebilmektesiniz. Bu sistemde aylık yaklaşık 30 usd maliyet ortaya çıkmaktadır.

Hangi elektrikli şarj sisteminin yaygın olarak kullanılacağının net olmadığını belirten koçtaş teknoloji satış md. Muharrem turmuş, DC akü şarj cihazları konusunda dünyada lider konumda olan Mean Well battery charger lar ile yapılan işbirliği sayesinde Elektrikli araç şarj sistemlerinin Türkiye de kullanılmaya başladığını belirtmektedir.

Elektrikli araç konusu çok yeni bir konu olmayıp, küçük kapasiteli elektrikli araçlar olarak uzun yıllardır kullanılmaktadırlar. Özellikle  golf arabaları, hava alanı hizmet arabaları, tekerlekli sandalyeler elektrikli araç olarak kabul edilmektedirler. Bu araçlarda kullanılan aküler genelde sulu akü ( lead -Acid), jel, ve kuru akü (VRLA) diye adlandırılan küçük kapasiteli akülerler dir.

Bu araçlar için ESP-120-12, ESC-240-24, PB-120-13,5, PB-360-12 gibi 12V akü şarj cihazları kullanılmaktadır.

 

Green Desktop Charger
    Green Desktop Charger
Wattage :  120W~360W                 Features :  ENP: Level VI power supply,
ENC: 3-stage programmable charger for lead-acid batteriesUniversal AC input/ Full range
Model
Power:
ENP-120 / ENP-180 / ENP-240 / ENP-360
Charger:
ENC-120 / ENC-180 / ENC-240 / ENC-360

Adaptor Charger      Adaptor Charger

Wattage :   30W~330W
Features :Portable battery charger
Green adaptor with charging function
Model
Green :
GC30B / GC30E / GC30U / GC120 / GC160 / GC220 / GC330
Single:
PA-120 / PB-120 / PB-230
Akü şarj cihazları konusunda 30 yılı aşkın ürün sağlamakta olan  Mean Well firması, yeni araçlar içinde  yüksek  güçlü akü şarj cihazları üretmiştir              (Mean Well battery charger).
Yüksek güçlü akü şarj cihazları, Elektrikli araç DC şarj üniteleri yapmak için yoğun olarak kullanılmaktadır.
Ayrıca DC akü Şarj üniteler özellikle back up ve telekom sektörlerinde de yoğun olarak kullanılmaktadırlar.
AC/DC> Charger- External Battery Charger

Stationary Charger

Stationary Charger
Wattage :
300W~1600W
Features :
Chargers for lead-acid and Li-ion batteries

3-stage charging curve: PB-300/360, 2/3/8-stage charging curve: PB-600/1000, 3-stage charging curve suitable for harsh environment applications: HEP-600C

Intelligent charger with programmable 3-stage charging curve: RPB-1600/RCB-1600

5 years warranty for RPB-1600/RCB-1600, 6 years warranty for HEP-600C

Model
3 stage :
PB-300 / PB-360
2/3/8 stage:
PB-600 / PB-1000
Harsh Environment:
HEP-600C
Programmable:
RPB-1600 / RCB-1600 / DBU-3200